Nasıl Çalışıyoruz?

Cansuyu Derneği 2009 yılından bu yana Kurban Organizasyonlarında genel fiyatlandırma yerine, Bölge fiyatlandırması yöntemini kullanmaya başlamıştır.

Buna göre:

 

Afrika                        : 600 TL

Asya                         : 650 TL

Türkiye                     : 1.100 TL

Filistin Kampları       : 1.100 TL

Gazze                      : 2.100 TL'dir.

 

Farklı fiyatlandırma sisteminin uygulanmasının nedeni; Kurbanlık sıfatı taşıyan ve kesimi yapılmaya dinen uygun olan hayvanların bölgelere bağlı olarak fiyatlarının farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

 

Kurbanlık Alım-Kesim

Kurban alımı, kesimi ve dağıtımı sırasında tamamen dini vecibeler yerine gelecek şekilde hareket edilmektedir. Kurbanlık hayvanların alımları, kesim yapılacak olan ülkelerden temin edilmektedir. Kurban niteliğini taşımayan hiçbir hayvan alımı kesinlikle yapılmamaktadır.

 

Kurban niteliği taşıyan hayvanların, Kurban sıfatını taşıması için hayvanın mutlaka Kurban bayramının 3. Günü ikindi ezanına kadar Dini kaidelere göre kanının akıtılması gerekir. Kan hayvandan akmadan kurban sayılmaz. 2005 yılından bu yana derneğimize bağışlanan tüm kurbanların kanı akıtılmıştır.

 

 

Vekalet

"Ameller Niyetlere Göredir" kaidesine göre, Sizin adınıza derneğimiz tarafından kurban kesimi yapılması için bağışınızı yaptığınız andan itibaren, Kurban kesimi ile ilgili vekâleti doğrudan Cansuyu’na vermiş olursunuz.

 

Bağışı yaparken size verilen resmi evrakta bu vekâletin yazıya dökülmüş hali de, bir sözleşme anlamına gelir.

 

Yani "Ben bu parayı Cansuyu derneğine benim (veya belirteceği başka birinin) adıma kurbanımı kesmesi için yatırıyorum" demektir.

 

Ancak kişinin kalbinin mutmain olması için bağışını yaptıktan sonra, Derneğimizi arayarak sözlü olarak da vekaletini verebilir.

 

 

Bilgilendirme

Banka, Kredi kartı ve Makbuz aracılığı ile Kurban bağışı yapan kişilerden kendilerine ulaşabileceğimiz bir GSM numarası istenmektedir (PTT'de ki veznelerde bu bilgiler eksik kalabilmektedir). Kurban bağışı dernek sistemlerine kaydedildiği anda, sizin bize vermiş olduğunuz GSM numarasına, Bağışınızın sistemlerimize kaydedildiğine dair bir SMS gelecektir.

 

Aynı şekilde, kurban kesimi yapıldıktan sonra, adına kurban kesilecek kişinin GSM numarasına Kurbanının kesildiğine dair bir SMS gönderilecektir.

 

Ancak, ülkelere giden görevlilerimizin, bölgelerinde ki tüm kurbanları kestiğine dair rapor Genel Merkezimize ulaşmadan size SMS gönderilmez.

 

Rapor geldikten sonra GSM numarasına aynı gün SMS ile kurbanının kesildiği bilgisi gönderilir.

 

 

Görüntü

Bayram süresince ekiplerimizin kontrolünde yürütülen kesim işlemleri, ekip elemanlarımızdan bir tanesinin vekaletleri kesim yapacak kişiye vermesi ile başlar. Kesim öncesi, kesim anı ve dağıtım anı video kamera ile kayıt altına alınır. Kurban bayramından sonra ki süreçte, ülkelere göndermiş olduğumuz ekipler geri geldikten sonra video kameraya kaydettikleri görüntüler tek tek ve isim isim düzenlenmeye başlanır.

 

Kurban bağışlarının yoğunluğu nedeniyle bu düzenleme 2-3 aylık bir süreci alabilmektedir.

 

Görüntülerinin montajı tamamlanan kişiler ile tekrar SMS ile irtibat kurulacak ve web sitemiz üzerinden kurbanlarının kesim videolarını izleyebileceklerdir.

 

Ancak, SMS uyarısına rağmen bilgi güncellemesi yapmamış kişilerin görüntülerini izlemeleri mümkün olmayacaktır.